80-85% jedálnička tvorí mäso – svalovina,  5-7% kosti a 10% vnútornosti (najviac polovicu tvorí pečeň)

Takto nejako by mala vyzerať základná schéma kŕmenia.

 

Ako som už spomínala v inom článku, vyššie uvedené percentá sú vyváženou stravou na týždennej, alebo aj mesačnej báze. Cieľom je vyváženosť z dlhodobého hľadiska, nie denného.

Dôležité je rôzne druhy mäsa striedať, pretože zviera kŕmené a chované na ľudskú spotrebu nie je to isté ako zviera divo žijúce (prirodzená korisť), sú rovnako kŕmené rôznymi granulovými zmesami a majú ďaleko menej Omega 3 mastných kyselín (v pomere s Omega 6). Tie dopĺňame čistým rybím olejom (nie olej z treščej pečene!), ktorý je zároveň jediným doplnkom k strave.

 

Ideálne je samozrejme kŕmiť celou korisťou - myši, potkany, rôzne druhy vtákov. Nie každý má však k takýmto veciam prístup (myši sa dajú bez problémov kúpiť už zamrazené, ako potrava pre hady).

 

U mačiek je vhodné kŕmiť najmä červeným mäsom, pretože je bohatšie na taurín (najviac v hovädzom srdci) - hovädzie, bravčové, morčacie, kačacie, husacie, pštrosie, myši, potkany... Samozrejme sa môže kŕmiť aj kuracím (najmä stehná, srdcia, žalúdky) či králičím mäsom, tieto sú ale príliš chudé a nemali by tvoriť základ stravy.

 

Je absolútne nepotrebné kupovať najkrajšie a najdrahšie kusy. Mäsožravec potrebuje aj šľachy, tuk (v rozumnej miere), kožu. Osobne najčastejšie kupujem hovädzie srdcia a jazyky, bravčové plece a srdcia, morčacie stehná a srdcia, celá kačica, celé kura, celé myši.

Srdcia a žalúdky sú súčasťou svaloviny, nie vnútorností.

 

Z vnútorností najčastejšie kupujem bravčové pečienky a mozgy či pľúca, hovädzie obličky.

 

Kosti tvoria malú časť mačacieho jedálnička, určite však nie zanedbateľnú. Najmäkšie dostupné sú kuracie kosti a králičie rebrá. Z kuracích častí môžme použiť čokoľvek, ja používam najčastejšie kuracie zadné štvrte. Krky a krídla majú veľký podiel kostí, preto by nasledujúce kŕmenia mali byť zložené len z mäsa.

 

Prehľad percentuálneho zastúpenia kostí v kuracích častiach:

chrbát (s kožou) - 44%

prsia (s kožou) - 20%

dolné stehno (s kožou) - 33%

horné stehno (s kožou) - 21%

celé stehno (s kožou) - 27%

krk (s kožou) - 36%

krk (bez kože) - 75%

krídlo (s kožou) - 46%

krídlo (bez kože) - 68%

 

Surové vajíčka sú príjemným spestrením, netvoria ale základ stravy. Môžu sa podávať vcelku aj so škrupinou, niektoré mačky obľubujú výlučne žĺtka.

 

Ryby rovnako ako vajíčka - spestrenie potravy. Podávame ich samozrejme surové. Ideálne sú menšie ryby, celé a nepitvané (napr. ančovičky).

Žiži a kuracia zadná štvrť

hovädzie zadné