Mačka je mäsožravec

 

Obligátny mäsožravec, aby som bola presná.

 

Celé telo mačky je vybavené na lovenie, zabitie a následné strávenie koristi.

Tisícročia súžitia s človekom nijako nezmenili zuby ani iné časti tráviacej sústavy mačky. Všetky pre život nevyhnutné látky dokáže získať z mäsa, vnútorností a kostí iných živočíchov.

Najlepším príkladom sú zuby mačky

 

Sú dokonale prispôsobené na uchopenie a trhanie mäsa. Dolná čeľusť sa môže pohybovať len hore a dole, nie do strán, mačka teda nedokáže potravu žuvať, na rozdiel od človeka.

Ďalším výrazným prejavom mäsožravca je, že mačky nedokážu vnímať sladkú chuť - chýbajú im na to gény. Sladká chuť je zvyčajne signál, že v potrave je množstvo uhľohydrátov. Mačky uhľohydráty nepotrebujú a v ich strave nemajú čo hľadať, aj preto ich príroda nevybavila chuťovými bunkami pre sladkú chuť. Platí to aj pre levy, tigre a iné menšie či väčšie mačky.

 

Mačky vo svojej strave potrebujú viac proteínov ako iné cicavce, samozrejme vravíme o proteínoch živočíšneho pôvodu. Látky obsiahnuté v rastlinách nedokážu adekvátne využiť.

Tráviaci trakt mačky a iných mäsožravcov sa vyznačuje malým žalúdkom a krátkym tenkým črevom - ich potrava teda musí byť bohatá na všetky potrebné látky a vysoko stráviteľná.