Článoček o tom, čo mäsožravec vo svojej strave potrebuje a ako tieto látky získa

 

Proteíny

Najdôležitejšia súčasť potravy mačky - živočíšne bielkoviny, ktoré obsahujú všetky pre mačku esenciálne (nevyhnuté) aminokyseliny (ktoré si mačka nevie vytvoriť sama).

Mačky majú všeobecne vyššie nároky na kvalitné proteíny vo svojej strave ako iné živočíchy a potrebné množstvo sa v priebehu života mení len veľmi málo.

- taurín

    Je veľmi dôležitá aminokyselina. Je nevyhnutný na správne fungovanie kardiovaskulárneho systému, reprodukcie a zraku. Nachádza sa najmä v tmavom mäse - čím aktívnejší sval, tým viac taurínu. Najviac je ho v hovädzích srdciach. Mačky si nedokážu, narozdiel od psov, vyrobiť vlastný taurín, preto je pre ne esenciálny.

Kŕmenie kupovaným mletým mäsom je nevhodné (okrem iného) kvôli možnému nedostatku taurínu, ktorý sa ničí posôbením niektorých druhov anaérobných baktérií.

 

Tuky

    Sú najlepším zdrojom energie a vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), kyseliny linolovej (súčasť Omega 6 mastných kyselín) a kyseliny arachidonovej (nachádza sa len v živočíšnych tkanivách, mačky si ju na rozdiel od iných zvierat nedokážu syntetizovať z kyseliny linolovej). 

 

Vitamíny

- vitamín A

    Narozdiel od človeka si mačka nedokáže vytvoriť vit. A z beta karoténu, preto ho potrebuje dostatok v potrave. Najvýznamnejším zdrojom vitamínu A je pečienka, nachádza sa ale vo väčšine živočíšnych tkanív (kuracie a bravčové mäso, vajíčka, ryby, obličky, mozgy).

Pečienkou nekŕmime veľmi často (5% zo stravy) a nepoužívame ako doplnok olej z tresčej pečene - NIKDY! Hypervitaminóza A je veľmi vážne ochorenie.

 

- vitamíny B

    Mačky vo svojej strave potrebujú vyššie dávky B vitamínov ako napr. pes, niektoré sa za pomoci baktérií vytvárajú priamo v čreve mačky, ostatné musí dostať v potrave. Väčšina B vitamínov je zničená varom a v komerčnej potrave musí byť dodatočne pridaná. V správne vyváženej surovej strave je B vitamínov dostatok (pečienka, obličky, srdcia, rôzne druhy mäsa, ryby, vajíčka).

 

- vitamín C (kyselina askorbová)

    Dostatok tohto vitamínu sa vytvára v pečeni mačky, nie je vôbec nutné ho akokoľvek dopĺňať - zvýšené dávky vitamínu C môžu spôsobiť problémy s močovými kameňmi - oxalátmi.

 

- vitamín E

    Je dôležitý antioxidant. V surovej strave ho mačka má k dispozícii dostatok - vo svalovine, pečeni, obličkách, mozgoch, rybách, vajíčkach... Umelo dopĺňať vitamín E nie je nutné, v suplementoch je syntetizovaný zo sóje (a tá je známym alergénom).

 

- vitamín D

    Mačky majú veľmi nízke nároky na vitamín D, potrebné množstvo dostávajú v surovej strave alebo slnením. Vitamín D sa bežne nachádza v pečeni, vajíčkach, obličkách a rybách. Opäť pozor na hypervitaminózu a opäť zdôrazňujem ŽIADNY olej z tresčej pečene !!!

 

- vitamín K

    Dostatok tohto vitamínu sa vytvára priamo v čreve mačky vďaka baktériám a preto nie je žiaden dôvod dopĺňať ho. V surovej strave sa nachádza vo vajíčkach, pečeni a rybách.

 

Minerály

 

Všetky minerály potrebné pre správnu výživu mačky sa nachádzajú vo väčšine mäsa, vnútornostiach a kostiach.

Najčastejšie sa spomína pomer fosforu a kalcia (mäso je bohaté na fosfor, no nie na kalcium), ktorý musí byť správne vyvážený. Celá korisť má presne taký pomer, aký mačka potrebuje, preto vyvážená surová strava skladajúca sa z mäsa, kostí a vnútorností nemusí vyvolávať žiadne obavy.

 

Uhľohydráty

 

Sú v strave mačky absolútne nepotrebné až škodlivé. Uhľohydráty predstavujú dodatočnú formu energie, ktorú mačka nedokáže využiť a premieňa ju na tuky, čo vedie samozrejme k obezite. Komerčné krmivá s výrazným podielom obilnín a rastlinných zložiek sú pre mačky škodlivé.

Pikolína, malá šelma