Kŕmenie mačiek tak, ako ich na to príroda predurčila

Prečo nekŕmim granulami

 

Ako mnoho majiteľov pradúcich šelmičiek, aj ja som začínala s bežným komerčným kŕmením.

Vŕtalo mi však hlavou, ako niečo mixované, varené a následne vysušené môže byť to najlepšie pre striktne mäsožravé zviera s predkami z púšte. Extrudované krmivo je výhodné akurát tak pre "zaneprázdnených" majiteľov, je to pohodlné a rýchle, stačí len otvoriť sáčok a dosypať misky.

 

Ako som už spomenula, mačky sú pôvodne púštne živočíchy. Nie je pre ne normálne piť vodu tak často, ako je to pri granulovanej strave nutné. A tu vzniká jeden z najčastejších zdravotných problémov - hustý moč, následné zápaly či kamene, zablokované močové cesty. Nijako tomu nepomáha ani zloženie granúl - viac či menej ryže, kukurice, zemiakov a obilia - uhľohydráty, ktoré môžu spôsobiť zásaditosť moču a problém je na svete.

 

Ďalej sú tu mačacie zuby - vyvinuté na trhanie mäsa. Zbytky granúl sa zachytávajú v medzizubných priestoroch či vytvárajú plak na zuboch. Vďaka tomu náš štvornohý miláčik musí skôr - neskôr podstúpiť dentálne ošetrenie pod narkózou. Nenechajte sa oklamať, nič také ako "dental" granule (teda určené na čistenie zubov) nefunguje, ani nemôže. Jediný spôsob ako si mačka sama vyčistí zuby je spracovanie väčšieho kusu mäsa.

 

zuby 3 ročnej mačky kŕmenej granulami

zuby 2,5 ročnej mačky kŕmenej surovou stravou

V neposlednom rade - obezita. Jeden z najčastejších problémov doma chovaných kastrovaných mačiek a z nej plynúce ďalšie choroby - diabetes, choroby srdca a iných vnútorných orgánov, zničené kĺby. K prebytku tuku napomáhajú už spomínané uhľohydráty. Je to prebytočná energia, ktorú mačky nedokážu využiť a tak ju ukladajú do tukových vankúšikov, na horšie časy...

 

V posledných rokoch sú u mačiek takmer bežné ochorenia močového systému, obezita, dentálne problémy, alergie, diabetes, poruchy trávenia... Iste z toho všetkého nemožno viniť len suchú stravu, ale stojí za zamyslenie, aký podiel na týchto problémoch má.

hovädzí jazyk

srdce