Ako presvedčiť mačku, že surová strava nie je jed

 

Mačky vedia byť veľmi prieberčivé potvory, to potvrdí každý mačací otrok :-) Platí pravidlo, čím staršia (navyknutejšia na komerčné krmivá), tým horšie.

 

Dôležité je byť trpezlivý a ponúkať mačke rôzne druhy mäsa, nech si sama vyberie, čo je jej po chuti. Mäso vždy ponúkame čerstvé a izbovej teploty (ja rozmrazujem aj zohrievam v mise s teplou vodou). NIKDY nezohrievajte v jedlo mikrovlnke!

Na začiatok je niekedy nutné mäso krájať na drobné kúsky a primiešavať do konzervy - postupne kúsky zväčšujeme a uberáme množstvo konzervy.

 

NIKDY nenecháme mačku hladovať! Ak odmieta ponúknuté mäso jesť, naservírujeme jej o pár hodín iné/to isté zmiešané s obľúbenou konzervou.

Samozrejmosťou je odobratie granulí.

 

Najčastejším problémom je donútiť mačky jesť kosti. Dočasne sa môžu nahradiť drtenými vaječnými škrupinami (1 čajová lyžička na 1kg mäsa) alebo, ak máte mlynček, pomletými kosťami (krky, krídla).

 

 

Ako často a koľko

   

Väčšina mačiek si reguluje množstvo potravy samostatne. Základ je 2-3% ideálnej váhy v dospelosti, čo je zvyčajne okolo 200g na deň. Množstvo sa líši podľa dennej aktivity mačky, moje niekedy zjedia ledva 100g, inokedy aj 300.

Mačatá treba kŕmiť v menších dávkach niekoľkokrát denne (5-6), u dospelej mačky je ideálne kŕmenie 2krát denne. Mačky najradšej jedia z plochých veľkých misiek/tanierov.

Lucinka spracováva hovädzie mäso