Zoznam mýtov o mäse, s ktorými sa stretávam takmer denne
Príliš veľa proteínov
Snáď najčastejšie opakovaná hlúposť, dokonca aj veterinármi. 75-80% mäsa tvorí voda, okolo 20% sú spomínané proteíny, ostatné sú tuky, vitamíny a iné látky. Najčastejšie odporúčané "kvalitné" krmivo obsahuje až 30% proteínov (živočíšne, rastlinné, uvarené...).
Parazity
Veľký strašiak. Iste, v mäse, aj v tom zo supermarketu, sa môžu parazity nachádzať (aj keď výnimočne). Pravdepodobnejšie je, že parazity donesiete domov na topánkach, alebo ich na vašeho miláčika prenesie blcha.
Ak kupujete mäso z overeného zdroja, nie je nutné panikáriť. V prípade diviny alebo ak si jednoducho nie ste istí, je vhodné mäso na niekoľko dní hlboko zmraziť.
Salmonella
Opäť jeden strašiak :) Mačka kŕmená mäsom má rýchle trávenie a pokiaľ je zdravá, aj keby mäso bolo nakazené, je veľmi malá šanca, že by jej Salmonella ublížila. (navyše je to úplne bežný obyvateľ tráviaceho traktu mačky aj psa)
Mimochodom, Salmonella sa môže (okrem iných patogénov) vyskytnúť aj na granuliach a nie je to žiadna výnimka (google - pet food recall). Granule ale (kvôli pochybnému a najmä rastlinnému zloženiu) ležia v tráviacom trakte ďaleko dlhšie ako mäso a Salmonella má šancu na svoju realizáciu.
Mačka potrebuje vyváženú dávku pri každom kŕmení
Nie, nepotrebuje. Strava vyvážená samozrejme musí byť, no ide o vyváženosť z dlhodobejšieho hľadiska, napr. 2 týždňov. Ak mačka (tiger, lev...) uloví v prírode väčšiu korisť (napr. zajac), nezožerie ju celú na posedenie, ale len niektorú časť a teda prirodzene dochádza k "nevyváženosti".
Surová strava je drahá a náročná na prípravu
Nie, nie je. Jednoducho rozmrazíte mäso, podľa nutnosti ho nakrájate a dáte mačke. Toľko k náročnosti. Cena je tiež veľmi relatívna, v strave sa dajú použiť menej obľúbené časti zvierat (srdcia, jazyky, obličky, pečene...), ktoré si každý môže zohnať pomerne lacno. Oplatí sa investovať do veľkej mrazničky, najmä ak máte viac zvierat, a následne nakupovať vo veľkách množstvách. Kŕmim surovou stravou 6 mačiek a psa, vychádza to stále lacnejšie ako kŕmenie relatívne kvalitným komerčným krmivom.